W Szkole Okuyama Ryu praktykowanie bazuje na 5 zasadach (dotyczą one zarówno Yawara jak i Koho Shiatsu)

  • Nieustanny kontakt – w Okuyama Ryu naszym celem nie jest zerwanie kontaktu jaki inicjuje napastnik ponieważ każdy następny atak z jego strony będzie bardziej precyzyjny i agresywny. Uczymy się jak wykorzystać siłę przeciwnika w taki sposób, aby obróciła się przeciw niemu samemu.

    W Koho Shiatsu ta zasada znajduje zastosowanie poprzez uważność z jaką uciskamy pacjenta, aktywnie dostosowując siłę oraz kierunek działania do unikalnej budowy ciała oraz stanu osoby która korzysta z zabiegu. Pomimo więc, że sama procedura Koho Shiatsu jest powtarzalna, każda sesja ma bardzo zindywidualizowany charakter.

  • Komfort pozycji – w Yawara oznacza znalezienie równowagi i bezpiecznej pozycji w trakcie ataku między innymi poprzez uświadomienie sobie, że przeciwnik stara się kontrolować jedynie część naszego ciała, podczas gdy jego reszta może pozostać niezagrożona i aktywna w obronie.

    W Koho Shiatsu zasada ta określa szereg pozycji jakie wykonujący zabieg (Shiatsu Shi) powinien przyjmować aby zadbać o swoje własne zdrowie

  • Zakaz używania siły – agresja budzi jeszcze większą agresję. Gdy napastnik atakuje a my się mu przeciwstawiamy w sposób konfrontacyjny – wygra silniejszy, a nie mądrzejszy. Sensei Okuyama Shizan często powtarzał, że Okuyama Ryu jest przeznaczona dla ludzi słabych fizycznie. Ale zasada ta jest największym wyzwaniem dla silnych studentów. Muszą oni nauczyć się rozwiązywać problem nie w sposób pełen przemocy (jak zazwyczaj) ale poprzez wykorzystanie techniki, która jest pozbawiona agresji.

    W Koho Shiatsu zasada ta także ma ogromne znaczenie. Użycie zbyt mocnego nacisku niweluje cały terapeutyczny efekt metody. Siła ucisku powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta oraz zakresu interwencji.

  • Ciągły ruch – gdy jesteśmy atakowani, zatrzymanie się nawet na krótką chwilę, pozwala agresorowi uderzyć silniej i precyzyjniej; daje mu czas i przestrzeń na przygotowanie jeszcze skuteczniejszego ataku. Dlatego w Okuyama Ryu dbamy o nieustanne przemieszczanie się względem atakującego a także zmienianie ustawienia poszczególnych części naszego ciała względem siebie. Zasada ta jest ściśle powiązana z nieustannym kontaktem – to napastnik wymusza kierunek, a my poprzez odpowiednie ustawienie, nie konfrontując się fizycznie, przechodzimy do komfortowej dla nas pozycji (która jak się nagle okazuje jest niewygodna dla napastnika..)

    W Koho Shiatsu zasada ta jest reprezentowana przez określony rytm wykonywania ucisków na poszczególnych partiach ciała pacjenta

  • Brak obaw przed niepowodzeniem – na temat tego obszaru można napisać osobną książkę. Nawiązując jednak do pozostałych zasad można powiedzieć, że strach przed niepowodzeniem lub też zbytnia chęć „wygranej” prowadzą do zerwania kontaktu, wymuszenia niekomfortowych pozycji, koniecznego użycia siły, które to najczęściej związane też jest z pozornie bezpiecznym unieruchomieniem pozycji.

    W shiatsu natomiast może prowadzić do nadmiernego działania w celu osiągnięcia natychmiastowych, widocznych efektów, czasem pozornych, zamiast realnego przywrócenia równowagi działania organizmu, który może pojawić się po kilku dniach.

Praca nad wszystkimi powyższymi zasadami możliwa jest w trakcie praktykowania Okuyama Ryu na macie. Zapraszamy w wygodnym ubraniu na treningi.