Słowo shiatsu utworzone jest z dwóch elementów: SHI (palec) oraz ATSU(nacisk). Shiatsu jest metodą leczenia chorób naciskiem, przy którym kciuki są używane do jego przeniesienia na określone punkty w celu poprawy niewydolności ciała, zachowania lub poprawy zdrowia, wspomagania leczenia określonych chorób. Zasadniczym celem shiatsu jest przywrócenia równowagi w organizmie – jej zaburzenie, w jakimkolwiek obszarze według medycyny wschodniej jest przyczyną powstawania chorób.

Shiatsu wykonuje się poprzez tenugui – bawełniany odcinek cienkiego materiału, a pacjent cały czas pozostaje w wygodnym ubraniu.

Oryginalne japońskie Koho Shiatsu  nie jest masażem – nie jest wykonywane na gołą skórę, nie używa się żadnych olejków, a celem nie jest rozluźnienie jednej grupy mięśniowej czy też stawu. Jego nauka trwa kilka lat, zakresem obejmując też część przedmiotów studiowanych na kierunkach medycznych.

 

Podstawowe efekty

Skuteczność Koho Shiatsu jest dowiedziona w przypadkach dolegliwości czynnościowych, metabolicznych oraz psychosomatycznych. Metodę stosuje się wspomagająco w takich dziedzinach jak:

– reumatologia

– gastrologia

– urologia

– kardiologia

– pneumologia

– impotencja

– endokrynologia i kłopoty z metabolizmem.

 

Profilaktycznie, shiatsu jest często stosowane w okresach występowania dużego napięcia, stresu, migren,  bólów głowy, obniżenia odporności, dużego wyczerpania czy też ogólnego złego samopoczucia.

 

Techniki diagnostyczne

Do badania pacjenta używane są dwie podstawowe techniki:

Technika pulsu – pomiar dokonywany jest trzema palcami: wskazującym, środkowym i serdecznym. W czasie dwóch oddechów należy policzyć liczbę uderzeń. Jeżeli jest ona mniejsza lub większa niż 8 lub 9 pacjent nie jest zdrowy. Do określenia konkretnego miejsca choroby używane są inne zasady.

Obserwacja – obserwując pacjenta można zebrać wiele spostrzeżeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta.

Akupunktura, diagnozowanie i leczenie

Technika pulsu jest najbardziej rozpowszechnioną techniką diagnostyczną. Metoda ta jest trudna do opanowania i wygląda na bardzo tajemniczą. Jednak nawet w starożytnych Chinach metoda diagnozy wg pulsu nie była jedyna. Prowadzono także dokładną obserwację pacjenta, a zastosowanie miało także wiele innych technik.

Jeżeli dwie siły w organiźmie, yin i yang, są w nierównowadze, pacjent jest chory. Leczenie polega na przywróceniu równowagi.

Chińczycy zaobserwowali, że ta wewnętrzna nierównowaga lub choroba, ujawnia się przez lub na skórze. Tysiące azjatyckich lekarzy, przez wiele wieków, studiowało budowę człowieka, zanim poznano system punktów lub linii, na lub pod skórą, odnoszących się do różnych organów. Ten system stał się znany jako system meridian. W akupunkturze wzdłuż meridianów wbija się igły, natomiast shiatsu uciska punkty w celu odzyskania lub zachowania równowagi.

W czasach nam współczesnych medycyna „zachodnia” odkrywa wiele połączeń nerwowych biegnących dokładnie wzdłuż meridianów opisanych przez starożytnych Chińczyków. W ten oto sposób „Wschód” spotyka się z „Zachodem”; wielu Shiatsu Shi* korzysta z wyników badań nowoczesnej diagnostyki, a wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom poza lekoterapią skorzystanie także z metod „naturalnych”.

*SHIATSU SHI to osoby, które po ukończeniu wszystkich szkoleń mogą stosować tą metodę w obrębie rodziny, kręgu przyjaciół oraz osób doświadczających różnych schorzeń (shiatsu terapeutyczne)