Techniki

zn_ma2

Wprowadzenie

Dwie podstawowe idee odróżniają Hakko Ryu od innych sztuk walki.

Pierwsza to sposób nazywania technik. Wszystkie techniki mogą zostać nazwane zgodnie z atakiem i zastosowaną obroną. Niektóre sposoby walki, bardzo popularne w przeszłości, nie mają obecnie nazw. Bardzo trudno jest się uczyć i nauczać jujutsu, jeżeli techniki nie mają formalnej nazwy lub mają różne nazwy w różnych szkołach i różnych językach.

Po drugie, Hakko Ryu reprezentuje unikalne podejście do nauczania sztuki walki. Aby uzyskać pierwszy stopień mistrzowski (1 dan) ćwiczący musi opanować bezbłędnie dwadzieścia jeden podstawowych technik. Techniki te są wykonywane początkowo w pozycji klęczącej (suwari-waza), następnie półklęczącej (hantachi-waza), a w końcu w pozycji stojącej (tachi-waza). Celem tych ćwiczeń jest nauczenie podstawowej zasady techniki.

Sprawdzianem jest umiejętność zastosowania zasady każdej z technik do samoobrony. Podczas treningu, po wyćwiczeniu technik podstawowych, uczeń może rozwinąć własne odmiany lub zastosowania tych technik. To właśnie czyni Hakko Ryu unikalną sztuką walki. Każdy może użyć technik obronnych w sposób jaki uważa za dogodny podczas ataku wykorzystując posiadane przewagi budowy ciała lub umiejętności. Dlatego osoby ćwiczące początkowo Karate, Tae Kwon Do itp. będą technik Hakko używać w inny sposób.

Innym unikalnym aspektem Hakko Ryu jest liczba technik, które są nauczane po osiągnięciu pierwszego stopnia mistrzowskiego. W wielu stylach, ćwiczący z pierwszym dan opanowuje podstawowe techniki i może je biegle wykonywać. Po nadaniu czarnego pasa większość sztuk walki nie oferuje ćwiczącym nowych technik. Techniki są po prostu wykonywane na wyższym poziomie a uczeń staje się instruktorem.
Czarne pasy w Hakko Ryu stają się znowu początkującymi. Zaczynają uczyć się nowego zestawu zasad. Nowe zasady są także ćwiczone w trzech pozycjach: klęczącej, półklęczącej i stojącej. Nowe zasady są używane do ulepszenia technik wyuczonych wcześniej.

Motto brak siły, brak szkody, brak rywalizacji opisuje unikalne podejście do treningu w Hakko Ryu. Podczas wykonywania technik ćwiczący starają się rozluźnić i wykonywać techniki bez użycia siły. Jeżeli technika jest efektywna bez użycia siły, będzie szybka i bardzo skuteczna podczas samoobrony. Dodatkowo, ćwiczenia relaksujące pomagają pozostać rozluźnionym i skoncentrowanym w chwili realnego zagrożenia.