Dwie podstawowe idee odróżniają Okuyama Ryu od innych sztuk walki.

 

Pierwsza to sposób nazywania technik. Wszystkie techniki mogą zostać nazwane zgodnie z atakiem i zastosowaną obroną. Niektóre sposoby walki, bardzo popularne w przeszłości, nie mają obecnie nazw. Bardzo trudno jest się uczyć i nauczać jujutsu, jeżeli techniki nie mają formalnej nazwy lub mają różne nazwy w różnych szkołach i różnych językach.

 

Po drugie, Okuyama Ryu reprezentuje unikalne podejście do nauczania sztuki walki. Aby uzyskać pierwszy stopień mistrzowski (1 dan) ćwiczący musi opanować bezbłędnie dwadzieścia jeden podstawowych technik. Techniki te są wykonywane początkowo w pozycji siadu klęcznego „seiza” (suwari-waza), następnie półklęczącej (hantachi-waza), a w końcu w pozycji stojącej (tachi-waza). Celem tych ćwiczeń jest nauczenie podstawowej zasady techniki.

 

Sprawdzianem jest umiejętność zastosowania zasady każdej z technik do samoobrony. Podczas treningu, po wyćwiczeniu technik podstawowych, uczeń może rozwinąć własne odmiany lub zastosowania tych technik. To właśnie czyni Okuyama Ryu unikalną sztuką walki, z której mogą skorzystać studenci i instruktorzy innych systemów. Każdy może użyć technik obronnych w sposób jaki uważa za dogodny podczas ataku wykorzystując posiadane przewagi budowy ciała, wieku lub wiedzy. Dlatego osoby mające już za sobą doświadczenia w Karate, Tae Kwon Do, Kung Fu czy Aikido ćwicząc techniki Okuyama Ryu mogą używać ich w sposób łączący wszystkie ich wcześniej nabyte umiejętności..

 

Innym unikalnym aspektem Okuyama Ryu jest liczba technik, które są nauczane po osiągnięciu pierwszego stopnia mistrzowskiego. W wielu stylach, ćwiczący z pierwszym dan opanowuje podstawowe techniki i może je biegle wykonywać. Po nadaniu czarnego pasa większość sztuk walki nie oferuje ćwiczącym nowych technik. Techniki są po prostu wykonywane na wyższym poziomie (szybciej, mocniej, w różnych pozycjach) a uczeń staje się instruktorem.

„Czarne pasy” w Okuyama Ryu stają się znowu początkującymi. Poznają bowiem zupełnie inną perspektywę techniczną, która bazuje, co prawda na poznanych już umiejętnościach, ale wymaga jeszcze bardziej uważnego zastosowania nowych elementów. Z każdym osiągniętym poziomem technika wymaga coraz mniej ruchu stając się coraz bardziej efektywną. Nawet osiągnięcie stopnia 5 dan wraz z tytułem Shihan (tłum: „człowiek przykładu, znający swoje słabości”) jest także otwarciem nowej ścieżki rozwoju. Nauczyciele nigdy nie przestają się uczyć.

 

Motto brak siły, brak szkody, brak rywalizacji opisuje unikalne podejście do treningu w Okuyama Ryu. Podczas wykonywania technik ćwiczący starają się rozluźnić i wykonywać techniki bez użycia siły. Jeżeli technika jest efektywna bez użycia siły, będzie szybka i bardzo skuteczna podczas samoobrony. Dodatkowo, ćwiczenia relaksujące pomagają pozostać rozluźnionym i skoncentrowanym w chwili realnego zagrożenia.